ZARZĄDZENIE NR 214/14
BURMISTRZA MYSZYŃCA

z dnia 4 lipca 2014 r.


w sprawie organizacji systemu wykrywania i alarmowania na terenie gminy


Na podstawie art.17 ust.6 i 7 oraz art. 138 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2012 r. poz. 461 z poźn. zm.), § 3 pkt 6 i 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r w sprawie szczegółowego zakresu działania szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin (Dz. U. z 2002 r. Nr 96, poz. 850), § 4 pkt 2 lit.b oraz § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach ( Dz.U. z 2013 r,poz.96 ), zarządzenia Nr 524 Wojewody Mazowieckiego Szefa Obrony Cywilnej Województwa z dnia 21 października 2013 r. w sprawie organizacji systemu wykrywania i alarmowania na terenie województwa mazowieckiego oraz zarządzenia nr 5/2014 Starosty Ostrołęckiego z dnia 28 lutego 2014 r. w sprawie organizacji systemu wykrywania i alarmowania na terenie powiatu ostrołęckiego zarządza się, co następuje:


§ 1.

1. W celu realizacji zadań związanych z wykrywaniem zagrożeń, przekazywaniem informacji o ich zaistnieniu, ostrzeganiem i alarmowaniem ludności w okresie zagrożenia bezpieczeństwa państwa, kryzysu lub wojny organizuje się na terenie Gminy Myszyniec System Wykrywania i Alarmowania zwany dalej SWA .
2. SWA przygotowuje się w stanie gotowości obronnej państwa, a rozwija się w przypadku zaistnienia nadzwyczajnych zagrożeń oraz prowadzenia ćwiczeń i treningów, a także gotowości obronnej państwa czasu kryzysu lub gotowości obronnej państwa czasu wojny.


§ 2.

W skład SWA na terenie gminy wchodzą następujące formacje obrony cywilnej :
1. Drużyna Wykrywania i Alarmowania (DWA),
2. Punkty Alarmowania ( PA ).


§ 3.

1. Formację obrony cywilnej, o których mowa w § 2 tworzy i organizuje Burmistrz –Szef Obrony Cywilnej Gminy poprzez nadawanie przydziałów organizacyjno -mobilizacyjnych z wyjątkiem zakładowych drużyn laboratoryjnych oraz zakładowych punktów alarmowania, które tworzą kierownicy zakładów pracy posiadających odpowiednio laboratoria i syreny alarmowe.
2. Organizację SWA na terenie gminy Myszyniec określa załącznik Nr 1 do zarządzenia.


§ 4.

Strukturę organizacyjną oraz zadania formacji obrony cywilnej ,o której mowa w § 2,określa załącznik nr 2 do zarządzenia .


§ 5.

1. Dla formacji obrony cywilnej o których mowa w § 2, opracowuje się plany działania.
2. Zasady sporządzenia planów, o których mowa w ust.1, określa załącznik nr 3 do zarządzenia.


§ 6.

Do wykonywania czynności związanych z wykrywaniem zagrożeń, przekazywaniem informacji o ich zaistnieniu na terenie gminy, opracowaniem danych oraz ostrzeganiem i alarmowaniem są zobowiązane:
1. jednostki organizacyjne i formacje obrony cywilnej odpowiednio do nałożonych na nie zadań, 2. Zakłady pracy, podmioty gospodarcze, instytucje, które w przypadku wystąpienia w nich awarii, wypadku mogą stanowić źródło zagrożenia dla ludzi i środowiska,
3. inne jednostki organizacyjne, których statutowa działalność wykonywanie takich czynności - w zakresie ustalonym przez Burmistrza – Szefa Obrony Cywilnej Gminy.


§ 7.

1. Formacje Obrony cywilnej wchodzące w skład systemu SWA i jednostki organizacyjne realizujące czynności związane z wykonywaniem zagrożeń wykonują powierzone zadania m.in. poprzez pełnienie dyżurów, organizowanie posterunków, patrolowanie, obserwację, monitorowanie, albo w inny sposób ustalony przez Burmistrza –Szefa OC Gminy.
2. Przekazywanie informacji o zagrożeniach, komunikatów ostrzegawczych i sygnałów alarmowych odbywa się za pomocą dostępnych środków łączności oraz alarmowania, a także środków teleinformatycznych, w tym masowego przekazu.
3. Decyzję o wprowadzeniu lub ogłoszeniu sygnału alarmowego lub komunikatu ostrzegawczego, a także ich odwołaniu, podejmuje Starosta Ostrołęcki.


§ 8.

Całkowite lub częściowe rozwinięcie SWA następuje na podstawie zarządzenia:
1. Szefa Obrony Cywilnej Gminy - w odniesieniu do terenu gminy;
2. Szefa Obrony Cywilnej Powiatu - na terenie kilku gmin lub całego powiatu;
3. Szefa Obrony Cywilnej Województwa – w odniesieniu do terenu kilku powiatów lub całego województwa .


§ 9.

Formacje obrony cywilnej ,o których mowa w § 2 po rozwinięciu systemu wykonują zadania zgodnie z ich przeznaczeniem.


§ 10.

W stanie stałej gotowości obronnej państwa funkcjonuje system wczesnego ostrzegania, zwany dalej „SWO”


§ 11.

1. W skład SWO na terenie gminy Myszyniec wchodzą:
a) Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego ( GCZK ),
b) Komórki organizacyjne urzędu gminy właściwe w sprawach obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego,
c) Drużyna Wykrywania i Alarmowania
d) Sołeckie i zakładowe punkty alarmowania,
e) Ochotnicze Straże Pożarne,
f) Zespoły Szkół i Szkoły Podstawowe.


§ 12.

Szef Obrony Cywilnej ustala zakres działania jednostek organizacyjnych wchodzących w skład SWA i SWO.


§ 13.

Za utworzenie, przygotowanie warunków do funkcjonowania, w tym wyposażenie w sprzęt oraz szkolenie formacji obrony cywilnej wchodzących w skład SWA, jest odpowiedzialny Burmistrz - Szef Obrony Cywilnej Gminy.


§ 14.

Za przygotowanie i zapewnienie działania wszystkich jednostek SWA i SWO odpowiada Burmistrz – Szef Obrony Cywilnej Gminy.


§ 15.

Nadzór i koordynację w zakresie wykonania zarządzenia powierza się pracownikowi ds. obronnych, przeciwpożarowych, profilaktyki i uzależnień.


§ 16.

Traci moc zarządzenie Nr 207 / 2010 Burmistrz Myszyńca z dnia 5 maja 2010 roku w sprawie organizacji Systemu Wykrywania i Alarmowania na terenie gminy Myszyniec.


§ 17.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.





Burmistrz Myszyńca

Bogdan Glinka