UCHWAŁA NR XXXI/275/14
RADY MIEJSKIEJ W MYSZYŃCU

z dnia 30 czerwca 2014 r.


w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości wykorzystania dotacji dla publicznych i niepublicznych szkół, przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych przez osoby fizyczne lub prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego


Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15, art. 40 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz. U. 2013 r. poz. 594 ze zm.) oraz art. 80 ust. 4 i art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) Rada Miejska w Myszyńcu uchwala, co następuje:


§ 1.

Podmiotami uprawnionymi do otrzymania dotacji z budżetu Gminy Myszyniec są prowadzone na terenie Gminy Myszyniec przez osoby fizyczne i prawne:
1) szkoły publiczne, w tym z oddziałami przedszkolnymi;
2) szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych, w tym z oddziałami przedszkolnymi;
3) przedszkola publiczne;
4) przedszkola niepubliczne;
5) inne publiczne formy wychowania przedszkolnego;
6) inne niepubliczne formy wychowania przedszkolnego.


§ 2.

1. Organy prowadzące podmioty wymienione w § 1 składają wnioski o udzielenie dotacji nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.
2. Wzór wniosku o udzielenie dotacji określa załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały.
3. Organ prowadzący jest zobowiązany do zgłoszenia wszelkich zmian zawartych we wniosku o udzielenie dotacji, w terminie 14 dni od daty ich zaistnienia.


§ 3.

Dotacja udzielana jest na każdego ucznia lub wychowanka na zasadach określonych w § 4-16, z zastrzeżeniem, iż kwota dotacji przypadająca na konkretnego ucznia lub wychowanka może być przekazywana w danym miesiącu tylko jednemu podmiotowi uprawnionemu do otrzymania dotacji.


§ 4.

Szkoły publiczne otrzymują na każdego ucznia dotację w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w szkołach tego samego typu i rodzaju prowadzonych przez Gminę Myszyniec, nie niższej jednak niż kwota przewidziana na jednego ucznia szkoły publicznej w części oświatowej subwencji ogólnej dla Gminy Myszyniec, z tym, że na wychowanka oddziału przedszkolnego w wysokości równej wydatkom bieżącym ponoszonym na jednego wychowanka oddziału przedszkolnego w szkołach prowadzonych przez Gminę Myszyniec.


§ 5.

Szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny otrzymują z budżetu Gminy Myszyniec dotację w wysokości kwoty przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Myszyniec na dany rok, z tym, że na wychowanka oddziału przedszkolnego w kwocie równej wydatkom bieżącym ponoszonym na jednego wychowanka oddziału przedszkolnego w szkołach prowadzonych przez Gminę Myszyniec.


§ 6.

Przedszkola publiczne otrzymują z budżetu Gminy Myszyniec dotację w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego wychowanka w Przedszkolu Samorządowym w Myszyńcu, pomniejszonym o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy.


§ 7.

1. Przedszkola niepubliczne mogą otrzymać z budżetu Gminy Myszyniec dotację w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego wychowanka w Przedszkolu Samorządowym w Myszyńcu, pomniejszonym o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, jeżeli przedszkola te:
1) spełnią warunki określone w art. 6 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, zwanej dalej ustawą, z tym, że czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt
2 ustawy, nie może być krótszy niż czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki w Przedszkolu Samorządowym w Myszyńcu ustalony przez Radę Miejską w Myszyńcu;
2) będą pobierać opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego nie wyższe niż opłaty ustalone przez Radę Miejską w Myszyńcu dla Samorządowego Przedszkola w Myszyńcu;
3) będą prowadzić dokumentację przebiegu nauczania, wychowania i opieki ustaloną dla przedszkoli publicznych;
4) zapewnią liczbę uczniów w oddziale przedszkolnym nieprzekraczającą maksymalnej liczby uczniów w oddziale przedszkola publicznego, określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 2 ustawy;
5) zapewnią uczniom pomoc psychologiczno – pedagogiczną zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 11 ustawy.
2. Przyznanie dotacji, o której mowa w ust. 1 odbywa się po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert ogłaszanego przez Burmistrza Myszyńca.


§ 8.

Przedszkola niepubliczne, które nie spełniają warunków określonych w § 7 otrzymują z budżetu Gminy Myszyniec dotację w wysokości równej 75% wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego wychowanka w Przedszkolu Samorządowym w Myszyńcu, pomniejszonym o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie.


§ 9.

Publiczne inne formy wychowania przedszkolnego otrzymują z budżetu Gminy Myszyniec dotację w wysokości równiej 50% wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego wychowanka w Przedszkolu Samorządowym w Myszyńcu, pomniejszonym o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie.


§ 10.

Niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego otrzymują z budżetu gminy Myszyniec dotację w wysokości równiej 50% wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego wychowanka w Przedszkolu Samorządowym w Myszyńcu, pomniejszonym o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, jeżeli te inne formy:
1) spełnią warunki określone w art. 6 ust. 1 pkt 3 i ust. 2, z tym, że czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki, o którym mowa w art. 6 ust. 2 nie może być krótszy niż czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki ustalony przez Radę Miejską w Myszyńcu dla Przedszkola Samorządowego w Myszyńcu;
2) będą pobierać opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego nie wyższe niż opłaty ustalone przez Radę Miejską w Myszyńcu.


§ 11.

Inne niepubliczne formy wychowania przedszkolnego, które nie spełniają warunków określonych w § 10 otrzymują z budżetu Gminy Myszyniec dotację w wysokości równej 40% wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego wychowanka w Przedszkolu Samorządowym w Myszyńcu, pomniejszonym o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie.


§ 12.

Dotacja na ucznia/wychowanka niepełnosprawnego przysługuje w wysokości równej kwocie przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia odpowiednio przedszkola, oddziału przedszkolnego lub szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Myszyniec.


§ 13.

1. Stawki dotacji, których wysokość jest uzależniona od ustalonych w budżecie Gminy Myszyniec wydatków bieżących przypadających na jednego ucznia lub wychowanka określonego typu i rodzaju szkoły lub placówki, są zaplanowane na podstawie kosztów poniesionych w roku poprzedzającym udzielenie dotacji.
2. Stawki dotacji, których wysokość jest równa kwocie otrzymywanej przez Gminę Myszyniec w części oświatowej subwencji ogólnej do czasu uzyskania informacji o ostatecznej kwocie subwencji dotacje wypłacane są według stawek z poprzedniego roku budżetowego.
3. Po ustaleniu stawki dotacji, o której mowa w ust. 2 następuje korekta wypłaconych dotacji.


§ 14.

1. Dotacje przekazywane są w 12 częściach, w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca, na rachunek szkoły, placówki lub zespołu szkół, z tym, że w miesiącu grudniu do dnia 15 – ego grudnia.
2. Informacja o faktycznej liczbie uczniów przekazywana jest przez organ prowadzący szkołę lub placówkę do 10 – ego każdego miesiąca do Urzędu Miejskiego w Myszyńcu według stanu faktycznego na pierwszy dzień roboczy miesiąca, na który udzielana jest dotacja, z tym, że w miesiącu grudniu do 5 – ego grudnia. Wzór informacji o faktycznej liczbie uczniów stanowi załącznik Nr 2 do niniejszej uchwały.
3. Dotacja na dziecko uczęszczające do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego przysługuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dziecko ukończyło 2 lata i 6 miesięcy życia.
4. Organ prowadzący przedszkole lub inną formę wychowania przedszkolnego zobowiązany jest do pisemnego przedłożenia do organu dotującego w terminie do 10 - ego każdego miesiąca informacji o faktycznej liczbie uczniów, którzy nie są mieszkańcami Gminy Myszyniec, sporządzonej według wzoru określonego w załączniku Nr 3 do niniejszej uchwały.


§ 15.

1. Podmioty, o których mowa w § 1 w terminie do 15-ego każdego miesiąca następującego po zakończeniu kwartału zobowiązane są do złożenia kwartalnego rozliczenia z wykorzystania dotacji otrzymanej w poprzednim kwartale.
2. Podmioty, o których mowa w § 1 w terminie do 20-ego stycznia roku następnego zobowiązane są do złożenia rocznego rozliczenia z wykorzystania dotacji otrzymanej w roku poprzednim.
3. Podmioty, o których mowa w § 1 kończące swoją działalność w trakcie trwania roku kalendarzowego zobowiązane są do złożenia rozliczenia, o którym mowa w ust. 2 w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zakończono działalność placówki, za okres od początku roku do dnia zakończenia działalności placówki.
4. Podmioty przekształcające niepubliczną formę, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art.14a ust. 7 ustawy, zobowiązane są do złożenia rozliczenia, o którym mowa w ust. 2 na zasadach określonych w ust. 3.
5. Podmioty, o których mowa w § 1 zobowiązane są do prowadzenia dokumentacji finansowej w sposób umożliwiający jednoznaczne określenia sposobu wykorzystania dotacji otrzymanej z budżetu Gminy Myszyniec.
6. Podmioty, o których mowa w § 1 zobowiązane są do zamieszczania na dowodach księgowych adnotacji o zapłacie dokonanej z dotacji udzielonej z budżetu Gminy Myszyniec w danym roku ze wskazaniem kwoty oraz opisu przeznaczenia wydatku.
7. Rozliczenia wykorzystania dotacji, o których mowa w ust. 1 – 3 składane są do Urzędu Miejskiego w Myszyńcu.
8. Wzór rozliczenia, o którym mowa w ust 1 – 3 stanowi załącznik nr 4 do niniejszej uchwały.


§ 16.

1. Podmioty otrzymujące dotacje z budżetu Gminy Myszyniec zobowiązane są wykorzystać dotację do 31-ego grudnia roku kalendarzowego, w którym ich udzielono, a kwoty dotacji niewykorzystanych do tego terminu zwrócić na rachunek organu dotującego w terminie do 31-egi stycznia roku następnego.
2. Podmioty otrzymujące dotacje z budżetu Gminy Myszyniec kończące swoją działalność w trakcie roku kalendarzowego zobowiązane są wykorzystać dotację do ostatniego dnia prowadzenia działalności gospodarczej, a kwoty dotacji niewykorzystanych do tego terminu zwrócić na rachunek organu dotującego w terminie do ostatniego dnia miesiąca następującego po zamknięciu działalności.


§ 17.

1. Organowi dotującemu przysługuje prawo kontroli faktycznej liczby uczniów jednostki i prawidłowości wykorzystania dotacji oraz sposobu rozliczenia dotacji.
2. Kontrole przeprowadzają upoważnieni pracownicy Urzędu Miejskiego w Myszyńcu.
3. Czynności kontrolne przeprowadza się w siedzibie jednostek kontrolowanych w dniach i godzinach pracy obowiązujących w jednostkach.
4. Podmioty zapewniają kontrolującym warunki niezbędne do sprawnego przeprowadzenia kontroli, a w szczególności:
1) udostępniają pomieszczenie do przeprowadzenia kontroli oraz dokumentację organizacyjną, finansową i dokumentację przebiegu nauczania,
2) udzielają informacji i wyjaśnień dotyczących ustaleń kontrolnych w terminie wskazanym przez kontrolujących,
5. Z przeprowadzonej kontroli kontrolujący sporządzają protokół kontroli w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, zawierający datę kontroli, zakres kontroli, czynności podjęte w toku kontroli, zbadane dokumenty oraz podpisy osób kontrolujących i przedstawiciela organu prowadzącego kontrolowany podmiot.
6. W terminie 7 dni roboczych od dnia podpisania protokołu kontroli podmioty kontrolowane mogą złożyć dodatkowe wyjaśnienia co do ustaleń zawartych w protokole.


§ 18.

1. Na podstawie ustaleń opisanych w protokole kontroli do podmiotów kontrolowanych kierowane jest wystąpienie pokontrolne, w którym zawarte są stwierdzone nieprawidłowości oraz wnioski. W przypadku wykazania w trakcie kontroli nieprawidłowości, co do faktycznej liczby uczniów lub wykorzystania dotacji, wystąpienie pokontrolne zawiera wezwanie do zwrotu całości lub części udzielonej dotacji.
2. Nie sporządza się wystąpienia pokontrolnego w przypadku stwierdzenia w toku kontroli prawidłowej faktycznej liczby uczniów.
3. Podmioty kontrolowane w terminie 15 dni od dnia otrzymania wystąpienia pokontrolnego zawiadamiają organ dotujący o realizacji wniosków.


§ 19.

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Myszyńca.


§ 20.

Traci moc uchwała Nr XVIII/142/12 Rady Miejskiej w Myszyńcu z dnia 16 października 2012 roku w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla prowadzonych na terenie gminy Myszyniec niepublicznych szkół, przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania (Dz. Urz. Woj. Mazowieckiego z 2012 r. poz. 9479) oraz
Uchwała Nr XXVI/223/13 z dnia 26 września 2013 roku zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla prowadzonych na terenie gminy Myszyniec niepublicznych szkół, przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania (Dz. Urz. Woj. Mazowieckiego z 2013 r., poz. 10191).


§ 21.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.




 


Przewodniczący Rady Miejskiej

Sławomir Świtaj