ZARZĄDZENIE NR 205/14
BURMISTRZA MYSZYŃCA

z dnia 17 kwietnia 2014 r.


w sprawie zasad przydzielania i gospodarowania środkami ochrony indywidualnej, odzieżą i obuwiem roboczym, oraz dostarczaniem pracownikom Urzędu Miejskiego w Myszyńcu środków czystości


Na podstawie art. 2376, 2377 2378 §1 2379 §2 Kodeksu Pracy (tekst jednolity z 1998 r. Dz.U. Nr. 21, poz. 94 z póżn. zm.), zarządzam, co następuje: Wprowadzam następujące zasady gospodarowania środkami ochrony indywidualnej i środkami czystości dla pracowników.


§ 1.

Postanowienia ogólne
1. Środki ochrony indywidualnej przydziela się pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Środki ochrony indywidualnej powinny być stosowane w sytuacjach, kiedy nie można uniknąć zagrożeń lub nie można ich wystarczająco ograniczyć za pomocą środków ochrony zbiorowej lub odpowiedniej organizacji pracy.
2. Odzież, obuwie i środki ochrony indywidualnej winny być przez pracownika używane w miejscu pracy i zgodnie z przeznaczeniem w celu zabezpieczenia pracownika przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy. Pracownik otrzymuje je w ilości rodzaju uzależnionym od stanowiska , na którym pracuje zgodnie z angażem i warunkami pracy, jeżeli własna odzież pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu. Środki ochrony indywidualnej wydawane są pracownikom bezpłatnie i stanowią własność Urzędu Miejskiego.
3. Środki ochrony indywidualnej są używane do czasu utraty ich cech ochronnych, a odzież i obuwie robocze do czasu utraty ich cech użytkowych w stopniu uniemożliwiającym dokonanie naprawy. W tym przypadku nastąpi wymiana na nowy sprzęt spełniające wymogi określone w normach.
4. Pracownik nie może być dopuszczony do pracy na stanowisku roboczym bez środków ochrony indywidualnej .
5. Środki ochrony indywidualnej powinny spełniać wymogi PN (posiadać certyfikat i deklarację zgodności oraz oznaczone tym znakiem).
6. Tabela norm przydziału środków ochrony indywidualnej określa przewidywane okresy używalności.
7. Środki ochrony indywidualnej nie podlegają zwrotowi w razie: przejścia pracownika na emeryturę lub rentę, używania ich przed rozwiązaniem stosunku pracy przez okres przekraczający 50% okresu używalności,
8. Konserwacja wyposażenia wymieniona w tabeli norm przydziału, naprawa oraz pranie należy do obowiązków pracodawcy.
9. Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy, należy proporcjonalnie wydłużyć czasokresy używalności przydzielonej odzieży i obuwia roboczego.
10. Środki ochrony indywidualnej dostarcza pracodawca.


§ 2.

Gospodarka odzieżą i sprzętem ochrony osobistej
1. Każdy pracownik zobowiązany jest do podpisania deklaracji zobowiązującej do prawidłowego, zgodnego z przeznaczeniem używania, konserwowania, czyszczenia i rozliczania się z pobranej odzieży.
2. Pracownik odpowiedzialny za gospodarkę środków ochrony indywidualnej prowadzi imiennie "Karty ewidencji wyposażenia " wg wzoru nr 2.
3. W przypadku przedwczesnego zużycia odzieży i obuwia należy sporządzić protokół wybrakowania.


§ 3.

Środki do utrzymania higieny osobistej
1. Wszyscy pracownicy zatrudnieni w Urzędzie Miejskim w Myszyńcu: w pomieszczeniach sanitarnych zapewnione mają mydło w płynie i ręczniki papierowe oraz papier toaletowy.


§ 4.

Traci moc zarządzenie nr 60/11 Burmistrza Myszyńca z dnia 13.12.2011 r. w sprawie stosowania w Urzędzie Miejskim w Myszyńcu na określonych stanowiskach odzieży i obuwia roboczego.


§ 6.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.





Burmistrz Myszyńca

Bogdan Glinka