UCHWAŁA NR XXVII/228/13
RADY MIEJSKIEJ W MYSZYŃCU

z dnia 28 listopada 2013 r.


w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania spłaty lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazanie organu lub osób uprawnionych do udzielania tych ulg


Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.) oraz art. 59 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz. U. z 2013, poz. 885 z późn. zm.) Rada Miejska w Myszyńcu uchwala, co następuje:


§ 1.

Uchwała określa szczegółowe zasady, sposób i tryb udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Myszyniec oraz jej jednostkom podległym, warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazuje organ lub osoby uprawnione do udzielania tych ulg.


§ 2.

1. Należność pieniężna mająca charakter cywilnoprawny może zostać z urzędu umorzona w całości lub w części, gdy:
1) dłużnik będący osobą fizyczną – zmarł nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił majątek niepodlegający egzekucji na mocy odrębnych przepisów albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, którego łączna wartość nie przekracza kwoty 6000,00zł;
2) dłużnik będący osobą prawną – został wykreślony z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoznacznym braku majątku, z którego można egzekwować należności, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie;
3) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;
4) jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji;
5) należność jest mniejsza lub równa wartości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym;
6) zachodzi ważny interes dłużnika lub interes publiczny.

2. Umorzenie należności z przyczyn wymienionych w ust. 1 pkt. 1-5 może nastąpić z urzędu, a z przyczyn wymienionych w ust. 1 pkt. 6 wyłącznie na wniosek dłużnika.

3. W przypadku, gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby, należności o których mowa w ust. 1 mogą zostać umorzone tylko wtedy, gdy warunki umorzenia są spełnione wobec wszystkich zobowiązanych.


§ 3.

1. W stosunku do dłużników będących przedsiębiorcami, stosowanie ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, stanowi pomoc de minimis w rozumieniu przepisów rozporządzenia Komisji Europejskiej (WE) Nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z dnia 28.12.2006 r.).
2. Podmiot, który ubiega się o pomoc de minimis zobowiązany jest do dostarczenia wraz z wnioskiem:
1) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
2) informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis, dotyczących w szczególności wnioskodawcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis, zgodnie z wzorem formularza informacji określonym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz. 311);


§ 4.

1. Wniosek o umorzenie powinien być należycie umotywowany i potwierdzony stosownymi dokumentami potwierdzającymi dane zawarte we wniosku.
2. W przypadku nie uzupełnienia wniosku o dokumenty, o których mowa w ust. 1 po uprzednim wezwaniu sprawa pozostanie bez rozpatrzenia.
3. Umorzenie należności głównej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona ta należność.
4. O ile ulgą ma być objęta część należności, udzielenie ulgi może nastąpić dopiero po zapłaceniu przez dłużnika pozostałej części tej należności.


§ 5.

1. Należności mogą być na wniosek dłużnika odroczone lub rozłożone na raty.
2. Od należności, której termin zapłaty odroczono lub którą rozłożono na raty nie pobiera się odsetek za zwłokę od dnia doręczenia pisma do dnia upływa terminu zapłaty w nim wskazanego.


§ 6.

W przypadku niedotrzymania terminu płatności odroczonej należności bądź terminu płatności którejkolwiek z rat, na jakie została rozłożona należność, pozostała do zapłaty należność staje się natychmiast wymagalna wraz z należnymi odsetkami liczonymi od dnia następnego po upływie terminu płatności obowiązującego przed odroczeniem terminu płatności lub rozłożeniem na raty spłaty należności.


§ 7.

1. Do umorzenia, odroczenia, rozłożenia na raty należności uprawnieni są:
1) Burmistrz Myszyńca,
2) kierownik gminnej jednostki organizacyjnej- w odniesieniu do należności przypadających tej jednostce, jeżeli wartość należności głównej nie przekracza kwoty 3.000,00 zł.


§ 8.

Kierownik jednostki organizacyjnej przedstawia Burmistrzowi informację o udzielonych ulgach raz na kwartał.


§ 9.

Traci moc Uchwała Nr XVII/123/2000 Rady Gminy Myszyniec z dnia 15 września 2000r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych gminy z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa oraz udzielenia innych ulg w spłacaniu tych należności, a także wskazania organów do tego uprawnionych.


§ 10.

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Myszyńca.


§ 11.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

 


 



Przewodniczący Rady Miejskiej

Sławomir Świtaj